Reklam Ajansı

Reklam Ajansı

“Bir terzinin işi, hammaddeyi toplamak, uygun iplikleri bulmak, kumaşı istenilen şekilde kesmek, son olarak kumaşı dikip müşteriye teslim etmektir.”

Reklam Ajansı tıpkı bir terzi gibidir. Reklamları oluşturur, nasıl, ne zaman ve nerede teslim edilmesi gerektiğini planlar ve müşteriye teslim eder.

Aslında tüm şirketler bu işi kendi başlarına yapabilirler. Televizyonlarda veya diğer medya mecralarında yer alabilir, basabilir ve reklamını yapabilirler; hesapları da yönetebilirler. O zaman neden reklam ajanslarına ihtiyaçları vardır? Firmaların reklam ajanslarına ihtiyaç duyma nedeni az çok şunlardır:

Ajanslar bu konuda uzmandır. Metin yazarları, sanat yönetmenleri, planlamacılar vb. gibi farklı işlevler için farklı insanlardan oluşan bir ekibe sahiptirler.

Acenteler bu kişilerden, deneyimlerinden ve bilgilerinden optimum düzeyde yararlanır. Bir amaç ile çalışırlar ve çok profesyoneldirler. Onları işe almak, maliyetleri bir dereceye kadar düşürmeye yol açar.

Reklam Ajansı

Bu ajanslar, müşterilerin ürününü satmak için tüm çabayı gösterir. Kendi alanlarında uzman bir grup insana sahipler, böylece şirket veya kuruluşların hedef müşterilerine kolay ve basit bir şekilde ulaşmalarına yardımcı oluyorlar.