Promosyon

Promosyon

Promosyon

Promosyon, satıcılar ve alıcılar arasında iletişim kurmak için bir strateji olarak kullanılan bir pazarlama aracıdır. Bu sayede satıcı, alıcıları ürün veya hizmetlerini satın almaya ikna etmeye çalışır. Ürün veya hizmetler veya şirket hakkındaki sözlerin insanlara yayılmasına yardımcı olur. Şirket, kamu imajını geliştirmek için bu süreci kullanır. Bu pazarlama tekniği, müşterilerin zihninde bir ilgi yaratır ve onları sadık bir müşteri olarak tutabilir.

Promosyon, 4 temel öğeden oluşan pazarlama karmasının temel bir bileşenidir: Ürün, fiyat, yer ve promosyon. Aynı zamanda reklam, satış promosyonu, doğrudan pazarlama tanıtımı, ticari fuarlar, etkinlikler vb. içeren önemli bir promosyon planı veya karışımıdır.

Bu prosedürün bazı yöntemleri, bir teklif, kupon indirimleri, ücretsiz numune dağıtımı, deneme teklifi, bir fiyatına iki ürün satın alma, yarışma, festival indirimleri vb. İçerir. Bir ürünün tanıtımı, şirketlerin satışlarını artırmalarına yardımcı olmak için önemlidir. Çünkü müşterilerin, indirimlere ve tekliflere tepkileri dürtüseldir. Diğer bir deyişle tutundurma, bir organizasyonun sunduğu mal ve hizmetler hakkında müşterileri aydınlatmayı içeren bir pazarlama aracıdır.