E-ticaret

E-ticaret

E-ticaret

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların veya verilerin iletilmesidir.

Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye ( İ-İ ), işletmeden tüketiciye ( İ-T ), tüketiciden tüketiciye (T-T) veya tüketiciden işletmey e (T-İ) olarak gerçekleşir.

E-ticaret, müşterilerin bir çevrimiçi mağazaya göz atmak ve kendi cihazları aracılığıyla ürün veya hizmetler için sipariş vermek için erişebildiği internet tarafından desteklenmektedir.

E-ticaret

Çağın yeni ticaret yöntemi

Sipariş verildiğinde, müşterinin web tarayıcısı, çevrimiçi mağaza web sitesini barındıran sunucu ile ileri geri iletişim kuracaktır. Siparişle ilgili veriler daha sonra sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayara aktarılacaktır. Daha sonra envanter seviyelerini yöneten veri tabanlarına, ödeme bilgilerini yöneten bir satıcı sistemine (PayPal gibi uygulamaları kullanarak) ve bir banka bilgisayarına iletilir -- sonra tekrar sipariş yöneticisine döner. Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin işlenmesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

Sipariş onaylandıktan sonra, sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusunu bilgilendirecek ve ardından müşteriye siparişinin başarıyla işlendiğini bildiren bir mesaj görüntüleyecektir. Sipariş yöneticisi, ürün veya hizmetin müşteriye başarılı bir şekilde gönderilmesi için sipariş verilerini depoya veya sipariş karşılama departmanına gönderir. Bu noktada bir müşteriye somut ve/veya dijital ürünler gönderilebilir veya bir hizmete erişim sağlanabilir.

E-ticaret işlemlerine ev sahipliği yapan platformlar şunlardır:

Satıcıların kaydolduğu çevrimiçi pazar yerleri; müşterilerin çevrimiçi mağaza altyapılarını 'kiralamasına' izin veren hizmet olarak yazılım araçlar veya şirketlerin yönetmek için şirket içi geliştirmeyi kullanması için kullandıkları açık kaynak araçları.

E-ticaret